Склад:
діюча речовина: мізопростол;
1 таблетка містить 200 мкг мізопростолу у вигляді дисперсії мізопростолу (1:100 в гіпромелозі);
допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, натрію крохмальгліколят (тип А), олія рицинова гідрогенізована, гіпромелоза.
Лікарська форма.
Таблетки.
Основні фізико-хімічні властивості: таблетки шестикутної форми, білого кольору, з чітким тисненням М та 3 і лінією поділу на одній плоскій стороні і злегка опуклою другою стороною.
Фармакотерапевтична група.
Простагландини. Мізопростол. Код АТХ A02B B01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка
Мізопростол – синтетичне похідне простагландину Е1.
Мізопростол захищає слизову оболонку шлунково-кишкового тракту (ШКТ), інгібує секрецію шлункового соку, протеолітичну активність шлункової рідини та збільшує секрецію бікарбонатів та слизу.
Препарат чинить слабку стимулювальну дію на гладку мускулатуру шлунково-кишкового тракту.
Мізопростол не проявляє клінічно значущої дії на пролактин, рівень гонадропінів, тиреотропного гормону, гормону росту, тироксину, кортизолу, креатиніну на агрегацію тромбоцитів, функцію легенів та серцево-судинну систему.
Мізопростол індукує скорочення гладеньких м’язових волокон міометрія та розширення шийки матки. Здатність мізопростолу стимулювати скорочення матки полегшує розкриття шийки та виведення вмісту порожнини матки.
Фармакокінетика
При пероральному застосуванні швидко абсорбується.
У стінках шлунково-кишкового тракту та печінці метаболізується до фармакологічно активного діестерифікованого метаболіту – мізопростолової кислоти. Час досягнення максимальної концентрації метаболіту – 30 хвилин. Період напіввиведення мізопростолової кислоти 20-40 хв. Не кумулює.
Підвищення дози мізопростолу 400 мкг двічі на добу не призводить до збільшення концентрації мізопростолової кислоти у плазмі крові.
Клінічні характеристики.
Лікування виразки шлунка та дванадцятипалої кишки та, у тому числі спричиненої застосуванням нестероїдних протизапальних засобів (НПЗП) у пацієнтів з артритом, які знаходяться у зоні ризику, але продовжують терапію НПЗП.
Профілактика виразок, спричинених застосуванням НПЗП.
Підвищена чутливість до діючої речовини або до інших інгредієнтів препарату.
Відомі алергії на простагландини.
Період вагітності або жінкам, у яких не виключено вагітність, або жінкам, які планують вагітність у зв’язку з тим, що мізопростол підвищує тонус та скорочення матки, що може призвести до припинення вагітності та часткового або повного аборту (див. розділи «Особливості застосування», «Застосування у період вагітності або годування груддю», «Побічні реакції»). Застосування мізопростолу у період вагітності пов’язують із дефектами плода.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
Одночасне застосування НПЗП та мізопростолу в окремих випадках може спричинити підвищення трансаміназ та периферичний набряк.
Мізопростол переважно метаболізується через окислювальні системи жирних кислот і не проявляє жодного несприятливого впливу на ферментну систему мікросомального змішаного функціонування оксидази (P450). Не було виявлено клінічно значущих фармакокінетичних взаємодій з антипірином або діазепамом. При багаторазовому прийомі мізопростолу спостерігалося незначне збільшення концентрації пропранололу (середнє значення приблизно 20 % в AUC, 30 % у Cmax).
Дослідження взаємодії лікарських засобів з мізопростолом та кількома НПЗП не продемонстрували клінічно значущого впливу кінетики ібупрофену, диклофенаку, піроксикаму, аспірину, напроксену або індометацину.
Під час лікування мизопростолом слід уникати магнійвмісних антацидів, оскільки це може посилити діарею, спричинену мізопростолом.
При призначенні препарату жінкам репродуктивного віку слід попередньо виключити можливість настання вагітності і застосовувати належні засоби контрацепції. У разі встановлення факту вагітності прийом препарату слід негайно припинити (див. розділи «Протипоказання», «Застосування у період вагітності або годування груддю», «Побічні реакції»).
Таким пацієнтам рекомендовано приймати мізопростол, лише якщо пацієнт:
- застосовує ефективні засоби контрацепції;
- проінформований про ризик застосування мізопростолу у період вагітності (див. розділ «Протипоказання»).
Шлунково-кишкові кровотечі, виразки та перфорація спостерігалися у пацієнтів, які проходили терапію НПЗП та отримували мізопростол. При виразках, навіть при відсутності симптомів розладу шлунково-кишкового тракту, слід з обережністю продовжувати терапію і, якщо доцільно, перед застосуванням необхідно провести ендоскопію та біопсію, щоб виключити наявність злоякісного утворення у верхньому відділі ШКТ.
Лікарський засіб містить олію рицинову гідрогенізовану, що може спричинити розлади шлунка та діарею. Тому пацієнтам із запальними захворюваннями кишечнику слід застосовувати препарат з особливою обережністю. Щоб звести до мінімуму ризик розвитку діареї, мізопростол слід приймати разом з їжею та уникати магнійвмісних антацидів (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).
Мізопростол слід з обережністю застосовувати пацієнтам з небезпечним рівнем дегідратації. Стан таких пацієнтів слід ретельно контролювати.
Досвід застосування мізопростолу у дозах, ефективних для сприяння загоєнню виразок шлунка та дванадцятипалої кишки свідчить, що препарат не спричиняє гіпотензію. Тим не менше, Мізопростол слід з обережністю застосовувати при наявності хворобливих станів, де гіпотонія може спричинити серйозні ускладнення, наприклад цереброваскулярні захворювання, захворювання коронарних артерій або важкі периферичні судинні захворювання, включаючи гіпертонію.
Немає жодних доказів того, що мізопростол має негативний вплив на метаболізм глюкози у пацієнтів з цукровим діабетом.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Вагітність
Мізопростол протипоказаний вагітним жінкам, оскільки він спричиняє скорочення матки і може призвести до припинення вагітності та часткового або повного аборту, смерті плода або появи вроджених вад плода. Небезпека застосування мізопростолу у І триместрі пов’язана зі значним збільшенням ризику появи двох вроджених дефектів: послідовності Мебіуса (наприклад, параліча черепних нервів VI та VII) та деформація кінцівок. Також спостерігались інші дефекти, у тому числі артрогрипоз.
Факторами збільшення ризику розриву матки є: зростання гестаційного віку плода, попередня операція матки, у тому числі кесарів розтин, багатоплідна вагітність.
Годування груддю
Мізопростол швидко метаболізується у мізопростолову кислоту, яка є біологічно активною і екстрагується у грудне молоко. Мізопростол не слід приймати у період годування груддю з огляду на те, що екстрагована мізопростолова кислота може спричиняти діарею у немовляти.
Дослідження впливу мізопростолу на здатність керувати автотранспортом або іншими механізмами не проводили. Однак оскільки мізопростол може спричиняти такі побічні ефекти як запаморочення, головний біль, втомлюваність, пацієнтам рекомендується утримуватися від керування автотранспортом або роботи з механізмами, поки вони не переконаються у відсутності у них таких реакцій.
Мізопростол приймають перорально.
Лікування виразок шлунка та дванадцятипалої кишки, і пептичної виразки, спричиненої прийомом НПЗП: добова доза становить 800 мкг з разподілом її на 2–4 прийоми під час сніданку та/або кожного основного прийому їжі і перед сном.
Тривалість лікування слід розпочинати щонайменше з 4 тижнів, навіть якщо симптоматичне полегшення було досягнуто раніше. У більшості пацієнтів загоєння виразки спостерігається протягом 4 тижнів, але при необхідності лікування може тривати до 8 тижнів. У випадку рецидиву виразки може бути призначений повторний курс лікування.
Профілактика пептичної виразки, спричиненої прийомом НПЗ: 200 мкг 2–4 рази на добу. Дозування та тривалість лікування призначають індивідуально залежно від клінічного стану пацієнта.
Ниркова недостатність
Немає необхідності у корегуванні дози.
Печінкова недостатність
Мізопростол метаболізується системами окислення жирних кислот, присутніми в органах по всьому тілу. Тому його метаболізм та рівень у плазмі крові навряд чи помітно вплинуть на пацієнтів із порушеннями функції печінки.
Пацієнти літнього віку
Немає необхідності у корегуванні дози.
Досвіду застосування препарату дітям немає.
Токсичність мізопростолу у людей не виявлена. Клінічними ознаками, які можуть свідчити про перевищення дози, є сонливість, тремор, судоми, біль у животі, гарячка, посилене серцебиття, артеріальна гіпотензія або брадикардія.
Терапія симптоматична.
Повідомлялося про застосування мізопростолу у дозуванні 1200 мкг щодня протягом трьох місяців без суттєвого шкідливого впливу.
Залежно від частоти побічні реакції розподілені на такі категорії: дуже поширені (≥ 1/10), поширені (≥ 1/100, < 1/10), непоширені (≥ 1/1000, < 1/100), рідко поширені (≥ 1/10000, < 1/1000), поодинокі (< 1/10000), невідомі.
З боку імунної системи
Невідомі: анафілактична реакція.
З боку нервової системи
Поширені: головний біль, запаморочення, непритомність.
З боку шлунково-кишкового тракту
Дуже поширені: діарея*.
Поширені: біль у животі*, запор, метеоризм, диспепсія, нудота, блювання.
З боку шкіри і підшкірної тканини
Рідко поширені: алергічні реакції, висипання.
Ефекти на вагітність, післяродовий та перинатальний періоди
Емболія амніотичної рідини, ненормальне скорочення матки, смерть плода, дистрес-синдром плода, неповний аборт, передчасне народження, збережена плацента, гіперстимуляція та розрив матки, перфорація матки, інфекція статевих шляхів.
З боку репродуктивної системи та порушення функції грудей
Непоширені: піхвова кровотеча (у тому числі постменопаузальна кровотеча), міжменструальна кровотеча, порушення менструального циклу, маткові судоми, тривалі менструальні кровотечі, в середньому протягом 9 днів (до 45 днів).
Рідко поширені: менорагія, дисменорея.
Невідомі: маткова кровотеча.
Вроджені та генетичні розлади
Невідомі: вроджені дефекти.
Ефекти загального характеру і місцеві реакції
Дуже поширені: тремтіння, пропасниця, у тому числі температура тіла більше 40 °C.
Поширені: озноб.
Непоширені: втома.
Взагалі, тремтіння і пропасниця мають місце через 60-90 хвилин після прийому мізопростолу і є тимчасовими та короткочасними.
Жінкам варто рекомендувати провести повторне обстеження, якщо вони відчувають тривалу сильну кровотечу або пропасницю.
* Діарея та болі у животі пов’язані з дозою і зазвичай розвивалися на початку курсу терапії і були самообмежувальними. Повідомлялося про рідкісні випадки глибокої діареї, що призводила до сильної дегідратації. Діарея може бути зведена до мінімуму, використовуючи разові дози не більше 200 мкг з їжею, та уникаючи застосування переважно антацидів, що містять магній.
2 роки.
Умови зберігання.
Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 30 °С.
Зберігати у недоступному для дітей місці.
Упаковка.
По 3 або 4 таблетки у блістері, по 1 блістеру в пачці з картону.
Категорія відпуску.
За рецептом.
Виробник.
Чайна Резоурзес Зіжу Фармас’ютікал Ко., Лтд
China Resources Zizhu Pharmaceutical Co., Ltd
Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності.
Чаоян Норз Род 27, район Чаоян, Пекін, 100024, Китайська Народна Республіка
No. 27, Chaoyang North Road, Chaoyang District, Beijing, 100024, People's Republic of Chinа